metody leczenia / WADY POSTAWY I STÓP

WADY POSTAWY I STÓP

Twoje dziecko pracuje na wadę postawy, jeśli godzinami siedzi przy biurku, przed telewizorem lub komputerem, jeśli spędza mało czasu na dworze i unika sportów. Obecnie wady postawy stanowią coraz poważniejszy problem dzieci w wieku szkolnym.

Wbrew pozorom wada postawy to nie tylko nienaturalne skrzywienia kręgosłupa. Jeżeli dziecko ma chore biodra, kolana lub stopy, wówczas chodzenie, stanie, bieganie, a nawet siedzenie może sprawiać mu ból. Żeby ten ból zmniejszyć - ustawia ono swoje ciało nienaturalnie (czyli niesymetrycznie, krzywo). Jeśli robi to stale, wówczas cały szkielet się deformuje. Pojawia się np. garb, „ kurza" klatka piersiowa, brzuch zostaje wypchnięty do przodu. Takie wady postawy to nie problem estetyczny. Dziecko z dużą wadą ma też m.in. kłopoty z oddychaniem, szybciej się męczy, często miewa bóle głowy, utyka. Podczas zabaw nie nadąża za zdrowymi rówieśnikami. Bywa przez nich odtrącane, a to powód do stresu, a nawet depresji

Wady postawy ze względu na częstość ich występowania stały się powszechnym problemem społecznym. Poza czynnikami, na które nie mamy wpływu istnieje szereg innych elementów, których wyeliminowanie stanowi klucz do profilaktyki i rehabilitacji wad postawy. Fizjoterapeuta prowadzący zajęcia bez pomocy rodziców, opiekunów nie będzie w stanie osiągnąć satysfakcjonujących rezultatów, dlatego ważne jest ustalenie wspólnego frontu działania w korygowaniu wady postawy.

Wady postawy u dzieci i młodzieży są coraz częściej spotykane, nieprawidłowo pochylona głowa, zaokrąglone plecy, skoliozy, wady kończyn dolnych. Zaburzenia, które nie zostaną odpowiednio wcześnie wyleczone przyniosą wiele dolegliwości w wieku późniejszym, wtedy też ich korekcja będzie znacznie trudniejsza. Walka o zachowanie prawidłowej postawie leży w gestii rodzic

Plan terapii ćwiczeń korekcyjnych dostosowujemy zawsze indywidualnie do wady postawy jaka występuje u dziecka. Najpierw wykonywane jest dokładne badanie ortopedyczne - oceniamy ustawienie poszczególnych części ciała, wykonujemy testy kliniczne długości mięśni i zakresów ruchu.

Po dokładnym badaniu opracowywany jest plan terapii - zestaw indywidualnie dobranych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, których celem jest korekcja wadliwej postawy dziecka. Pacjenci dostają także instruktaż ćwiczeń domowych, dzięki czemu możliwe jest szybsze osiągnięcie efektów terapii.

Wady stóp u dzieci spowodowane są następstwem istnienia rozbieżności pomiędzy szybkim tempem rozwoju kośćca, a znacznie wolniejszym przyrostem masy mięśniowej, a zwłaszcza jej siły. Do tego dochodzą rozmaite przeciążenia, spowodowane na przykład otyłością małych dzieci.Często do powstawania wad przyczyniają się sami rodzice, którzy zbyt wcześnie pionizują dziecko z pominięciem etapu raczkowania. Czasami mamy do czynienia z błędną interpretacją zachowań dziecka – np. bagatelizowanie wyciągniętych rąk do opiekuna, co zazwyczaj obrazuje zmęczenie dziecka i niechęć do spacerów.

Do najczęściej występujących wad stóp należą:

  • stopa płaska,

  • stopa płasko-koślawa,

  • stopa szpotawa,

  • stopa wydrążona.


Stopa prawidłowa - jak wygląda?

Stopa prawidłowa, oglądana w pozycji stojącej, ma od strony wewnętrznej łagodny łuk, opierający się o podłoże piętą i śródstopiem. Pięta widziana od tyłu jest przedłużeniem goleni i jest prawie prostopadła do podłoża. Odbicie takiej stopy, czyli ślad postawiony przez bosą stopę na papierze, tzw. plantokonturogram, wykazuje charakterystyczne wgłębienie.

Jeżeli obserwujemy u dziecka:

  • od ok. 3-mca dziecko nie trzyma nóżek w powietrzu leżąc na plecach

  • od 3-mca nie ma symetrii ciała

  • od ok. 3-4-mca nie ma kontaktu stopa-stopa

  • od ok. 7mcy dziecko nie prowadzi stóp do buzi

  • lub na każdym etapie rozwoju widzimy sztywność i ograniczenia ruchu stopyMogą to być pierwsze symptomy zaburzeń, które warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Nieleczona wada stóp może opóźniać rozwój motoryczny, a także kształtować niewłaściwe wzorce chodu.


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

Powiadomimy Cię o terapiach, zajęciach, ważnych wydarzeniach i najnowszych promocjach

Jak do nas trafić?

PRZYJACIELE REHOLANDII