metody leczenia / NEUROLOGIA DZIECIĘCA
Kiedy u dziecka zdiagnozowana zostanie choroba układu nerwowego (wrodzona lub nabyta), konieczne jest niezwłoczne wdrożenie rehabilitacji neurologicznej, czyli działań, które przywrócą właściwe funkcje w obszarze dotkniętym zaburzeniami. Rehabilitacja zawsze dobierana jest indywidualnie, ponieważ każdy przypadek jest inny i każde dziecko po swojemu reaguje na terapię.
Terapia neurologiczna dotyczy dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, wodogłowiem, dystrofią mięśniową, przepukliną oponowo-rdzeniową, z następstwami uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego, splotu barkowego, nerwu twarzowego, niedotlenienia.
Przeznaczona dla niemowląt z zaburzeniami napięcia mięśniowego, po incydentach niedotlenieniowych, uszkodzeniach splotu barkowego, nerwu twarzowego.
Rehabilitacja neurologiczna może być wdrożona w formie:
wczesnej interwencji (jako terapia neurorozwojowa) u noworodków i niemowląt;
wieloletniej terapii dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.
Neurorehabilitacja Polega na wykonywaniu ćwiczeń przywracających funkcję, którą dziecko utraciło, której nie nabyło lub która uległa upośledzeniu. Celem jest maksymalne pobudzenie układu nerwowego w obszarach, w których chcemy uzyskać poprawę lub przywrócenie funkcjonalności. Dotyczy to narządów mowy, słuchu, wzroku oraz układu ruchu.
Trening usprawniający pobudza ośrodkowy układ nerwowy i wpływa pozytywnie na rozwój sprawności fizycznej. Powtarzana systematycznie terapia zajęciowa sprzyja z kolei poprawie funkcji poznawczych, a te â wspomagają dalszą stymulację rozwoju motorycznego. Dobrze dopasowana rehabilitacja neurologiczna powoduje zatem powstanie dodatniego sprzężenia zwrotnego, którego skutkiem jest pobudzenie ogólnego rozwoju dziecka. Przykładowo: im lepiej dziecko słyszy, tym skuteczniej rozwija się funkcja mowy i tym lepiej porozumiewa się ono z otoczeniem.
Dzięki temu gimnastyka lecznicza i inne zabiegi rehabilitacyjne wykonywane są sprawniej dają lepsze efekty. Sprawniejsze fizycznie dziecko ma więcej sił i chęci do odkrywania świata i nabywania nowych umiejętności.
Rehabilitacja neurologiczna może być prowadzona rożnymi metodami np.:
metoda Vojty- celem jest taka stymulacja mózgu, aby aktywować naturalne, wrodzone wzorce ruchu;
metoda NDT Bobath - to rehabilitacja od pierwszych dni życia poprzez właściwą pielęgnację (noszenie, ubieranie, sadzanie, pionizacja);
metoda PNF (torowanie nerwowo mięśniowe) - to systematyczna praca nad przywróceniem lub poprawą funkcji, która jest potrzebna, a która została utracona wskutek choroby.
Aby neuroterapia była skuteczna, potrzebne są:
systematyczność - ćwiczenia powtarza się zgodnie z ustalonym harmonogramem kilkakrotnie w ciągu dnia;
dobry kontakt dziecka i opiekunów z terapeutą;
właściwe przygotowanie teoretyczne i praktyczne opiekunów, którzy będą wykonywać wraz z dzieckiem zalecone ćwiczenia;
dobrze dobrany sprzęt rehabilitacyjny;
monitorowanie stanu zdrowia dziecka i modyfikowanie terapii na bieżąco w zależności od reakcji organizmu chorego na stosowane zabiegi.
Wspólnie ustalamy cel terapii i dążymy do jego osiągnięcia.
Jak do nas trafić?
PRZYJACIELE REHOLANDII